Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Rady pátera Františka Ferdy

Páter František Ferda

Recepty a doporučení

Opsáno z kopie v 80. letech na stroji napsaných pokynů  léčitele  Pátera Františka Ferdy, muže a kněze, který stanovoval diagnózu na dálku a díky mimořádným schopnostem  dokázal léčit.   Recepty  jsou starší,   Páter František Ferda  žil v minulé době (1915-1991) nedaleko Domažlic, některé poměry již dnes na trhu potravin v ČR nemusí souhlasit.

  • Úvod  - informace o páterovi Františkovi Ferdovi
  • Doporučení týkající se stravy a oblečení
  • Zásady
  • Obklady 
  • Co máme omezit nebo nepoužívat vůbec
  • Všeobecné pokyny
  • Čaje 
  • Koupele 
  • K zásadám jídla 
  • Problémy 
  • Nemoci 
  • Všeobecné 
 


Úvod - páter František Ferda (1915-1991)

muž, který dokáže stanovit diagnosu pacienta i na vzdálenost stovky kilometrů…

Tento jasnovidný kněz z ČSSR je středem zájmu vědců již několik let. V Moskvě jej prověřovala celá skupina vědců, před nimiž uskutečnil podivuhodné pokusy.

"Stanovil jsem tisíce diagnos na dálku" říká Ferda "a nevěřím, že jsem se spletl, byť v jednom případě. Jsem římskokatolický kněz. Narodil jsem se 31. 3. 1915 a můj životopis je jednoduchý. Navštěvoval jsem normální školy, pak jsem se rozhodl pro universitní fakultu. Zapsal jsem se na teologii, protože jsem se cítil být povolán knězem.  
První odvětví medicíny, v němž jsem zjistil, že mám dílčí schopností, byla iridoskopie, metoda, která se snaží zjistit pomocí zkoušek sídlo a druh narušení organizmu, nacházejících se v rozličných částech lidského těla. Vypracoval jsem svou osobní metodu, jejíž pomocí se mi podařilo dosáhnout nejlepších výsledků. Kromě jiného jsem studoval bylinkářství, shromažďoval jsem recepty ze starých knih a rozvíjel je podle hledisek vlastních.

V roce 1964 jsem dostal dopis od jedné paní, která bydlela asi 50 km od místa mého bydliště. Byla velmi nemocná a žádala mě o pomoc. Napsala mi, protože se nemohla pohybovat. Dopis oné paní jsem dal na psací stůl a položil na něj ruku. Pak jsem se plně soustředil a čekal jsem, co bude následovat. Asi za dvě minuty se místnost začala točit dokola, zdálo se mi, že jdu, že scházím z cesty a že se propadám do bažiny. Nebál jsem se a zůstal jsem soustředěný. Vstoupil jsem do jakéhosi transu. Měl jsem pocit, že sedím proti ženě, která mi psala a že dokonale znám její fyzický stav. Tato žena se v dopise zmiňovala o poruše ledvin. V těchto okamžicích jsem měl pocit, že přesně vím, že v její levé ledvině je velký kámen v pravé pak plno malých kamínků, jakoby písku. Napsal jsem jí dopis, jak a co má užívat a ona mi později napsala, že se uzdravila.

Kolik diagnos jsem určil na dálku bych ani nespočítal. "

"Seznámil jsem se s Ferdou při kongresu v Moskvě" říká ing.   Steinhiler. "Dnes ráno jsem hospitalizoval 75letého pacienta. Podrobujeme ho zkouškám a analýzám". Říká, "byla to nesnadná operace, kterou musel podstoupit, zákrok se podařil, ale nepodařilo se zastavit krvácení. Bojím se nejhoršího", říká ing. Steinhiler. F. Ferda okamžitě zasahuje. "Váš pacient má velký nedostatek tromhoplasů a ultrombinů", řekl také co je třeba udělat aby se krvácení zastavilo. Profesor mu uvěřil, ihned ordinoval, co mu Ferda navrhnul a za několik dní potom se dal doprovodit do našeho hotelu, aby poděkoval člověku, který mu zachránil život.

"Je nějaké vysvětlení těchto výsledků? Věřím, že Ferdovi se podařilo podřídit si i částečně využít svou mysl. Tajemství spočívá v mysli. Náš mozek má nesmírnou kapacitu, kterou nevyužíváme. Lidský mozek může dosáhnout 1 miliardu bitů za sekundu. Celý zbytek bitů spí, je to nevyužitá energie. F. Ferda je člověk, který toto umí využít. "

… přeloženo z italštiny.

 

 

POKYNY TÝKAJÍCÍ SE STRAVY A OBLEČENÍ

Doporučuje

  • pramenitou vodu, chléb - hlavně žitný, pečivo domácí, knedlíky domácí, rýže, kondenzované mléko + káva, zelenina tradiční vypěstovaná, česnek, cibule (podmínečně křen, zázvor, anýz, bobkový list, mrkev, lískové ořechy, čaj z bezových výhonků, mošt-neutralizuje močovinu z mléka.
  • pít často bylinné čaje, ovoce v malém množství, jablka, pomeranče, máslo.

Méně použitelná

  • voda z povrchu, vodovodu, rohlíky, maso-vyjma hovězí zadní, hovězí polévka, polévka z kostí, salámy, šunka, párky, syrové mléko ze siláže, vánoční  kolekce, staré bonbony, vlašské ořechy míchat do cukroví s lískovými, čokoláda.

Škodlivé

  • minerálky, barevné limonády, hlavně červené, sirupy.
  • umělé tkaniny - pokud nejsou 'očištěny' jednou provždy vymácháním v roztoku dubové kůry, přesličky, fenyklu, česneku - máchat 20 min.
  • nosit barevné prádlo přímo na těle, hlavně nenosit černé prádlo, vyvarovat se křiklavých barev. Do praček jen nastrouhané mýdlo
  • Nellada, nikoliv saponáty, prádlo dobře vymáchat.

Nebezpečné

  • hovězí maso přední, šunkový salám, sýry, banány-zvláště pro malé děti, brambory na jaře, žvýkačky, alkohol, kouření
  • pivo kromě Plzeňského, popř. lékořice.
 

 

 

VŠEOBECNÉ ZÁSADY

Rozmanitost stravy, nic ve větším množství. Střídmost. Často se koupat v koupeli z léčivých bylin, jako heřmánek a pod. Nejlépe střídat druhy bylin. Koupat se dvakrát až třikrát týdně. Je důležité vyhnout se celé řadě pokrmů, které jsou závadné hlavně pro lexiny z krmení chovných zvířat a celou řadu postřiků na ovoci a zelenině. Nebo pro špatný technologický postup při výrobě tuků, droždí, octa. František Ferda dělá dokonalé vyšetření všech potravin nejen tedy pacientů a zakazuje toho tolik, že se tomu nemůžeme zcela vyhnout, pokud se nechceme stát samozásobiteli. To jest - pěstovat zeleninu, ovoce, maso i tuky i když jen živočišné. Vlastní-li někdo malý kousek zahrádky, udělá pro své zdraví moc, pěstuje-li jen základní zeleninu jako mrkev, petržel, celer, pažitku, kopr atd. Protože sama mrkev má nejen ty vitamíny, karoten a minerálie, ale jako léčivá rostlina má mnohostranné použití. Její nedostatečná konzumace způsobuje nedostatek tvorby kloubního mazu. Kdo jí hodně brambor, má je doplňovat mrkví, protože brambory způsobují právě uspání mazových kloubních kanálků. Brambory samy (nehledě na toxiny z postřiků) ucpávají žíly a cévy, obsahují stále vyšší procento jedu solaninu, který se ukládá u srdce a na malém mozku. Solanin způsobuje tlak i bolestivost u srdce, při větší dávce i nedomykavost chlopně, bolesti hlavy. Jako jediná rostlina na odplavení solaninu z organizmu je kmín. tam, kam patří (polévky, omáčky, pečeně, brambory atd.) se má dát ve větším množství, ne jen tradičně špetku na bramboru.

 

KMÍN

doporučuje se přidávat do bylinných čajů, Vyplavuje nejen solanin, ale má blahodárný účinek proti artroze, má vliv na tvorbu kloubů. Doporučuje se do koupelí (vývar vařit 8 min.) a pro přípravu mazání a další bylinnou sestavu.

 

PETRŽEL a CELER

petržel má nejen potřebné vitamíny a minerálie, ale má také protiplísňové účinky. Plíseň do organismu získáme přes zeleninu a ovoce, aniž bychom ji zaznamenali, nebo ve spojení se starším octem (nakládaná zelenina, houby, okurky), který způsobuje po půlroce od výrobního data záněty ledvin a močových cest. To se stává dost často, že se s těmito plísněmi setkáme, proto je důležité mít dostatek čerstvé, ale i nasušené natě pro zimní období. Kořen má stejnou léčivou hodnotu jako nať. Nať kořenové petržele i nať kadeřavé mají rovnocennou léčivou hodnotu.

 

CELEROVÁ NAŤ

působí jako protijed proti některým druhům postřiků.

 

PŘESLIČKA

působí jako protijed proti mnoha druhům toxinů (kovové sloučeniny - rtutnan, arsen atd.). Zpracování mořeného obilí rtutnanem na krmné směsi, určené na výkrm jatečného dobytka, jsou tyto toxiny obsaženy i v jejich mase. Jsou to zejména kuřata, kachny, kapři, pstruzi. Kuřata jsou přikrmována malým množstvím arsenu, aby jim rychle trávilo. ten se v jejich organizmu ukládá a nevylučuje. Takže pro dávky rtutenu a arsenu, který dostávají, jsou už předem předurčena k úhynu, nepřijdou-li dříve na jatka. Arsen se ukládá v kostech, proto jsou jejich kosti křehké a zbarvené do tmavohněda. Kuře větší velikosti, které bylo velmi žravé, se při pečení úplně vykostí, kostí se samy oddělují od masa. Není to proto, že je kuře mladé.

Na našem trhu je závadné každé maso, zejména hovězí, které je přímo přecpané močovinou, kterou dostává v krmení. Má pro náš organizmus špatné následky. Zejména bývají postiženy ledviny, která zduří, žlučník který nedokáže čelit po léta konzumovaným toxickým potravinám. Nechce-li se někdo hovězího masa vzdát, tak nejméně postižená část dobytka je zadní maso. Přední, včetně jazyka je postižena nejvíce. Veškeré produkty z krav - mléko, smetana, máslo, sýry, tvaroh - obsahují nevyloučenou močovinu stále ve větším procentu. Sýry navíc obsahují kyselinu sírovou, která se při výrobě přidává pro potřebnou srážlivost. Kyselina sírová má za následek leptání srdeční přepážky. Nezbývá, než bránit se bylinkami, hlavně těmi, které působí antitoxicky (petržel, kmín, přeslička, žebříček aj.). Mléko v zimním období je třeba nahradit kondenzovaným a sušeným s letním datem ale i pro silážní krmení, ze kterého se přednáší chřipková onemocnění horních cest dýchacích. Např. Hong Kong chřipka, která při nedoléčení může mít za následek tvorbu rakovinového nádoru plic. Tuto chřipka beze zbytku doléčí bezinky. Plody i větvičky ve formě čajů a obkladů. Vařené plody v čaji rozmačkáme, pak přecedíme.

 

BEZINKOVÝ ČAJ

1/2 l vody, 4 lžíce plodů, 1 pokrájená cibule, vařit 10 min. Plody je možno nahradit mladými čerstvými větvičkami bezinek (2 lžíce). Při větším množství působí částečně projímavě. Čaj opakujeme po několik dnů.

 

OBKLADY 

Při nachlazení 
4 litry vody, 2 hrsti bezinkových větviček a 3 větší cibule. Vaří se 10 min. Při nachlazení ještě přidat hrst plodů nebo mladých větviček jeřabin. K obkladu se používá výhradně bílé plátno bez příměsí umělých tkanin. Staré prostěradlo nebo pleny, namočíme do vývaru, přiměřeně vyždímáme (aby nám neteklo po těle) a jak nejvíce sneseme teplé, přikládáme. Přes obklad gelit a opět plátno suché. Přikládáme 5x po 15 min. , za sebou. Podle potřeby opakujeme i druhý den.

Při některém druhu angin

je vhodná rozpařená cibule se 2 lžícemi anýzu

Nosohltanová angína s hnisavým zánětem mandlí

se přenáší šunkou a šunkovým salámem. V tomto případě se smíchá rozetřený česnek s tvarohem, do gázy obklad na mandle ne 2 hodiny

Samotný tvaroh

výborně a rychle působí při úžehu. Obklad na čelo příjemně chladí a rychle odstraní bolest hlavy. Je vhodný i k obkladu na oči, jsou-li unavené třeba dlouhým koukáním na televizi. Pak výplach odvarem heřmánku.

 

  1. SYROVÁ CIBULE  - 20 dkg. pokrájet, zabalit do gázy a přiložit na 2 hod. Možno přiložit obklady na noc, počítá se jako 2 hod.
  2. TEPLÁ CIBULE  - 20 dkg pokrájet, dusit se dvěmi lžícemi vody asi 4 minuty, zabalit do gázy a příjemně teplé přiložit na 2 hod. Možno přidat 2 lžíce anýzu a 2 lžíce fenyklu - dusit spolu
  3. KOSTKA TVAROHU  - 20 dkg cibule, 3 lžíce křenu smíchat, přiložit na 2 hod. Možno použít na delší místo na 2 hod.
  4. KOSTKA TVAROHU A 5 STROUŽKŮ ČESNEKU  rozdělit na 2 místa na hod. Možno půl kostky tvarohu a 3 stroužky česneku na 2 hod. na 1 místo
  5. KŘENOVÁ PLACKA  - 20 dkg syrových brambor nastrouhat, vymačkat a do drtě přidat 4 lžíce nastrouhaného křenu, smíchat a přiložit na 20-40 minut. Možno posunout na 1 další místo. Opakovat se smí až kůže zbledne, tj. asi 3 den
  6. KOLEM KRKU  přes ramena zkřížit na prsa namočené obklady do odvaru hrstka dubové kůry, 4 stroužky česneku, hrstka přesličky do 3 l vody, 10 min. vařit a do teplého namáčet 6x po 10 min. v jedné sérii za sebou stále přikládat. Možno použít i kolem hlavy

 

 

CO MÁME OMEZIT NEBO NEPOUŽÍVAT VŮBEC

  • Vyloučit z jídelníčku pepř, papriku, užívat je málo, prášky do pečiva (časté používání působí tvrdnutí jater). Droždí ne staré nejvhodnější a nezávadné je droždí francouzské. Dále vyloučit kližky na mase, hovězí přední, slunečnicový, sojový, arašídový olej (působí špatně na nervy a srdce, podporují tvorbu kamínků), tuky z nich Hera a pod. Nezávadný je olej olivový a nepřepalovaný olej z jiných rostlinných zdrojů.
  • Máslo používat jen málo, sádlo - máme-li možnost ze soukromých zdrojů
  • Vejce omezit bílky, mají stejnou vlastnost jako banány a brambory. Ucpávají cévy a žíly. Nejvíce blokují cukry, takže při cukrovce používat jen žloutky.
  • Ocet nahradit citrony, není konzervován lihem a rychle se kazí a zkracuje se jeho garanční doba. Způsobuje pak záněty močových cest.
 

 

 

VŠEOBECNÉ POKYNY

  • Všechny čaje a koupele  je nejlépe připravovat z čerstvě natrhaných bylin.
  • Byliny sušíme  hlavně pro období, kde se v přírodě nevyskytují.
  • Vše  používat co nejkvalitnější.
  • Přesličku  sbírat jen polní.
  • Dubovou kůru  brát jen ze stromů maximálně 10 let starých (průměr kmenu asi 10 cm). Uříznout větev ne silnější než mužský palec a z té pak oloupat kůru. Hrstka = 3 velké zarovnané lžíce.
  • Čaje a koupele nepřipravovat v  hliníkovém nádobí. Ideální je konvice Simex nebo nepoškozený smalt. Koupele se vaří 8-10 minut, čaje se vaří 7-8 min. , ihned se slejí. Pak mohou stát až do užití. Nenechat louhovat po vaření. Spařování, se týká voňavých bylinek: pelyněk, heřmánek, máta a pod. Bylinky přelít horkou vodou, nechat stát 6-10 min. pak slít.
  • Gázu na obklady  nikdy neprat v prášku, jen propláchnout vodou nebo prát v mýdle.
 

 

 

ČAJE

  • citron  - syrový i vařený táhne močovinu, sníme-li hovězí maso, sníst citron
  • dubová kůra  - za 6 dní dokonale pročistí tělo od všech škodlivin
  • jeřabiny, vřes  - na cukrovku a sklerózu
  • kmín  - vylučuje solanin z brambor a pudinků
  • máta  - trávení
  • mateřídouška  - skleróza, spánek, celkově uklidňuje. Možno pít po celý rok bez vedlejších účinků
  • pelyněk  - po šunce, ta se dělá z masa od kosti a někdy v ní bývají červíčci, co se opouzdří ve dvanácterníku (boubele) - pít nalačno. Šunku moc nejíst, je nesprávně uzená, doporučuje se spíš domácí uzené, doma se udí pomalu a ne v plynu
  • řebříček  - pít, jedí-li se kupovaná vejce (slepice se nevyženou ven), nepoužívat řebříček růžový
  • přeslička  - vylučuje hliník
  • třezalka  - biologický nárazník při předávkování bylin
  • žitkovka  - používat na kávu - čistí krev
  • čaj na bolení v krku -  1 lžíce dubové kůry, 1/2 citronu i s kůrou, petržel kořen nebo nať do 1/2 l vody, vařit 8 min. pít 6 dní
  • čaj na kašel -  1 lžíce žebříčku, 7 hřebíčků, lžíce podbělu, lžíce kmínu, lžíce dubové kůry, lžička citronu a lžíce lesního medu. Do 1/2 l vody, 8 min, vařit, hned slít. Pít 7-14 dní denně.

 

 

KOUPELE

  • celková koupel  - v odvaru hrst dubové kůry, 20 dkg cibule, hrst přesličky, 5 stroužků česneku, 3 lžíce fenyklu, hrst bezinkových větviček do 4 l vody, vařit 10 min. Nalít do vany, dotočit vodou, koupat se 20 min.
  • koupel nohou  - hrst dubové kůry a přesličky 10 dkg cibule, 3 lžíce pelyňku do 4 l vody. Vařit 10 min. Nalít do kýble a 20 min. koupat. Možno přidat 2 lžíce soli.
 

 

 

 

K ZÁSADÁM JÍDLA

Denně sníst mrkev i petržel  - děti i dospělí. Víc petržele než mrkve. Stačí 1 lžíce petržele, 1 mrkve. Nať petržele má přednost. Zeleninu syrovou i vařenou

Brambory zelené zásadně vyházet  - vařit pouze s kmínem a to hodně kmínu, Kdo jí brambory musí pít i čaj z kmínu.

Čaj z kmínu  - 1 polévková lžíce kmínu do 10/ l vařící vody, 7 min. vařit scedit, vypít. Zvláště sní-li se brambory v jídelnách, v chlebíčcích (rozkrájené i zelené brambory) - v nich solanin - má vztah k srdečnímu svalu a k ledvinám (infarkty). V den, kdy se sní zelené brambory, nutno vypít uvedený čaj ještě jednou.

Dětem připravovat pudinky z Maizeny  - kukuřičný škrob

Děti by neměly jíst čokoládu, kakao  - dospělí rovněž ne. Pokud nutno vařit čaj na tropické plísně z kakaa - na 1/2 l vody 7 hřebíčků 2 bobkové listy, 7 min. vařit. Kůra trvá 14 dní. Po snědení čokolády je nutné tento čaj popíjet 1-3 dny. Bonboniéry, které mají šedivý povrch vyházet - je to tropická plíseň, žádný tuk.

Kojencům nedávati silný Sunar  - jen 2 odměrky na 150 ml, jinak nastává ztukovění jater až psotník, nervové otřesy až bezvědomí i smrt. Při některých chorobách se musí vysazené mléko (zvracení) nahradit. Vápník v podobě 1. řepík lékařský2. sedmikrásky (chudobky) jedno nebo druhé. Na 1/2 l vody 1 lžíce, vařit 7 min a pít.

Malým dětem sladit karamelem (i sunar)   - příprava karamelu je v každé kuchařce. Karamel je chemicky zásadité povahy, zatímco cukr je povahy kyselé a malé děti nesmějí kyselé věci trávit, jen se tím zatěžuje trávicí systém. Z toho plyne, že děti do jednoho roku nemají vůbec jíst ovoce. Pouze petržel a mrkev, stačí vařit 4 min. V polévce.

 

 

 

PROBLÉMY

  • Kojenecký ekzém  koupel - 3 lžíce dubové kůry, heřmánku, třezalky 3 dkg cibule, vařit 6 min. scedit, koupat až po krk 15 min. 3x. Do 3 týdnů se kůže sloupne. Naprat v pračkách namáčet do vody a prát v sodě a pračkovém mýdle 1:1. Ne modré mýdlo, ale bílé mleté pračkové.
  • Křečové žíly  na lýtka obklad z kyselého zelí na 1 hod. po 5 dní. Zelí ani upravené se nesmí jíst (rozšiřuje cévy)
  • Třes srdce, zadrhávání v řeči, pocit staženého hrdla  až do řezavých bolestí: přes plíce a kolem krku obklady - do 3 l vařící vody hrst třezalky, 10 min. vařit, scedit. Hadr namočit do roztoku, omotat na 20 min. , znovu namočit a opakovat takto 5x. Tuto kůru opakovat ještě 2x. Pít 6 dní 2 lžíce třezalky, 1 lžíce kmínu ve 3/4 l vařící vody, vařit 8 min. , pít po jídle. Zároveň zábaly i pít
  • Úžeh  na čelo tvaroh pokojové teploty. Není vhodné se moc opalovat
  • Zánět spojivek u dětí (hnisavé oči)   - do 1/2 l vařící vody 2 lžíce heřmánku (květ), jedna lžíce medu, společně vařit 3 min. , scedila vyplachovat oči, malým dětem vtírat co nejčastěji (aby oči byly stále vlhké). Větším dětem udělat obklady (gázu namočit do připraveného roztoku) na 10 min. Na obě oči, znovu namočit, přiložit takto 5-6x. Druhý den uvařit nový odvar. Opakovat do úlevy.
  • Žloutenka infekční  1 kostka tvarohu, 6 stroužků česneku. Tvaroh nahřát. Každý den asi po dobu 6 dnů přikládat na dvě hod. na játra. K tomu pití: do 1-2 l vody 1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce přesličky, 1 lžíce třezalky, 1 lžíce hřebíčku, 7 min. spařit, scedit, vypít každý den alespoň po 14 dní. K tomu dieta
  • Žlučník  (bolestivost, nafouklý) - 4 lžíce fenyklu do 2l vody vařit 8 min. , pak 5x za sebou po 10 min. obklady kolem pasu. Možno každý den do úlevy. K tomu ráno popít 1/4 l vody, 1 lžíce fenyklu, 6 min. vařit.
  • Na vyrážky  do 3/4 l vařící vody 5 lžic čerstvé kokošky - pastuší tobolky, vařit 8 min. , scedit, po vychladnutí přidat 2 dcl buď slivovice nebo lihu (domácí slivovice lepší) roztokem potírat, omezit dráždidlo a pít čaj s čistícími účinky: 2 ks nového koření, 1 ks hřebíčku, třezalka, dubová kůra, řebříček, přeslička (čerstvé byliny).
  • Hluboké záněty  zápal plic, zánět dělohy, močového měchýře s horečkami. 20 dkg cibule, 2 lžíce vody, 10 min dusit vychladit na pokojovou teplotu, dát do gázy a přiložit na dvě hod.
  • Mravenčení rukou a nohou, bolesti v zádech  zánět mezižeberních nervů - otravy z oděvů nevymáchaných v bylinkách. Pod lopatky zábal ze syrové cibule. 20 dkg cibule, kostka tuč. tvarohu nahřát a na 2 hod. přiložit. Opakovat. Po zábalech (3 dny i více) koupele: hrstka třezalky, dubových větviček (kůry), 5 lžic kmínu do 4 l vody, 10 min. vařit, 20 min. koupel 3x (3 dny za sebou). Po koupeli natírat záda slivovicí (stačí levnější druh)
  • Při potížích hlasu  inhalace - česnek, kmín, bezinkové větvičky do 1 l vody, vařit, vdechovat několik minut, pak možno tentýž odvar opakovat, inhalovat nosem i ústy.
  • Při horečce  1 lžíce pelyňku ve 1/4 l vody, nechat 5 min. stát, scedit a nalačno vypít.
  • Při škrábání v krku  možno s předchozím kloktat i pít přes den.
  • Kdo má v rodině TBC, opakované bronchitidy a pneumonie  pít na jaře odvar z 10 květů podbělu na 1/2 l vody, vařit 7 min. Pít po 3 týdnech. Sbírat čerstvé, proto na jaře. Posiluje plíce. V zimě pít sušené oranžové měsíčky, do 1/2 l vody 1 lžíce, 7 min vařit.
  • Kdo je slabý na páteř a vazivo  ráno na lačno - ustrouhat 1 lžičku mrkve po 3 týdny. Možno do jakékoliv koupele z bylin přidat mrkev - asi 20 dkg a 3 lžíce kmínu. Mrkev sílí vazivo, thuje (součást koupele) vypere soli a usazeniny a kmín vymyje solanin z brambor. Ten se ukládá do kostí. Kdo trpí na páteř nemá jíst brambory, leda doma upravené a to ještě s moukou bramborové knedlíky.
  • Koho zebou nohy  koupel v odvaru hrstka (3 lžíce) mladé dubové kůry (koncové větvičky), 2lžíce soli, 2 lžíce octa, na 2 1/2 l vody, vařit asi 8-10 min. , koupel nohou 20 min. večer
  • Děti když začnou pokašlávat  1/4 kg tvarohu, 4 stroužky česneku. Tvaroh napřed nahřát a postupovat obdobně jak uvedeno při angíně. Rozdělit pak na 3 díly, dát na hroty plic a na čelo na 2 hod. Druhý den dát na kostku tvarohu 10 dkg syrové cibule a zase na hroty plic na 2 hod. Jako prevence proti zápalu plic - opakované zábaly: 20 dkg syrové cibule nakrájet na drobno, dusit 10 min. přiložit na 2 hod na hroty plic.
  • Kašel od půlnoci do rána  jde o zánět ohrudnice. Děti - na 2 kostky tvarohu 20 dkg cibule, 6 lžic křenu nastrouhat, smíchat rozdělit na hroty plic a pod lopatky na 2 hod. Kůže může zčervenat. Jeden den vynechat, další den opakovat. Je-li kůže ještě červená, počkat až zbledne a opakovat do úlevy kašle. Dospělí - nastrouhat 4 brambory, 4 lžíce křenu (bramborovou drť vymačkat, aby škrob netekl po zádech), smíchat, dát do gáza a dát pod lopatky na 30 min. , přehodit a dát pod druhou lopatku. Možno přehodit i přes hroty plic (opět na 30 min.) Na gázu přiložit vatu. Jeden den vynechat až kůže zbledne a opakovat 3 den. Podle možnosti přikrýt dvěma peřinami i hlavu, jen nos nechat venku na 1 hod.
  • Na prostatu  (když ztvrdne a je třeba operace) 2 dkg cibule nakrájet 3 lžíce anýzu, 2 lžíce vody, dusit 10 min, Přiložit do rozkroku na 3 noci za sebou do gázy, pak vatu a přes to natáhnout staré dámské kalhotky s gumičkami. Anýz rozpustí vápník, cibule uvolní zánět.
  • Nespavost  večer spařit 1/4 l vody, 1 lžíci mateřídoušky, 6 min. nechat stát vypít. Asi 4, den se lépe spí. Možno i dlouhodobě každý den užívat.
  • Ledvinový písek  člověk je překyselený. Vynechat ovoce, pouze hrušky se mohou. Ze zeleniny se může petržel, pampeliška, pelyněk, sladit karamelem. Občas syrovou cibuli - obklad na močový měchýř. Nezadržovat moč, když je signál k močení.
  • Povrchní záněty  (ucho, prs, při začátku nastuzení, močový měchýř i vaječníky) : na hroty plic syrová cibule na 2 hod. , zábal do gázy. Opakovat do úlevy 1x za den.
  • Průjmy  děti 1 lžičku, dospělí 1 lžíce na 1/2 l vody, 7 min vařit, scedit vypít. Trvá-li průjem úporně, pak vařit 1 lžíci kostivalu listí a 1 lžíci kořene. Příprava jako obvykle k tomu dietu (z kostivalu se vaří výše uvedený čaj)
  • Při chřipkách a nastuzení  používat bezinky, jeřabiny. Koupel, čaj.
  • Po naražení okostice  obklad z teplé cibule
  • Při naražení šlach  odvar z kmínu - natírat.
  • Při kíle  hrst pastuší tobolky a hrst kopřivy do 3 l vody, 10 min. vařit, Sedací koupel 1x týdně.
  • Bolesti hlavy  mohou být z překyselení ve stravě, proto denně petržel která je zásaditá. Z ovoce jsou zásadité pouze hrušky. Někdy mají děti i dospělí vyrážku z překyselení.
  • Bolesti páteře i kolen nebo kloubů  4 normálně velké brambory (ne zelené, ne naklíčené), 4 lžíce křenu nastrouhat. Drť bramborovou vymačkat, smíchat s křenem, dát do gázy, udělat placku a přiložit na lopatky do středu na 30 min. pak pod lopatky a pak na kříž, vždy po 30 min. Před tím namastit kůži sádlem Pak si vyrobíme mazání na páteř.
  • Mazání na páteř  4 větvičky thuje, 1 lžíce kmínu, 3 stroužky česneku do 1 1/2 vody, vařit 10 min. , nechat zchladnout, scedit a smíchat s 1/4 l slivovice a denně natírat na páteř a klouby. Vydrží na dva-tři měsíce. Kůru možno opakovat.
  • Dvanácterníkové vředy  každé ráno asi 14 dni 1 lžíci pelyňku spařit do 1/4 l vody, nechat 6 min stát, nalačno vypít.
  • Hemeroidy  zevně přiložit strouhanou mrkev na 1 hod. na konečník. Takto 3x. Možno i 3 hod. za sebou, vždy novou mrkev, každou hodinu znovu nastrouhat. Např. na starou židli igelit, do gázy mrkev a sednout si na ni 1 hod. Po mrkvi (3x) 5 dkg syrové cibule nadrobno nakrájet nebo nastrouhat do gázy, na konečník na 2 hod. Pak 12 dnů výplachy do 1/2 l vody lžíce dubové kůry, pelyňku, 2 stroužky česneku, 7 min. vařit, rozdělit na 2 části, ráno vypláchnout konečník 1/4 l odvaru, večer dalším 1/4 l. Držet v konečníku co nejdéle. Na výplachy možno použít dětský balónek.
  • Hemeroidy: mast na konečník  3 lžíce cibule, 3 lžíce mrkve, 3 lžíce olšových větviček nebo 15 olšových listů do 20 dkg sádla 8 min. mírně vařit, pak slít a podle potřeby mazat konečník (při potížích)
 

 

 

NEMOCI

  • ANGINA  20 dkg syrové cibule nadrobno nakrájet, dusit na mírném ohni pod pokličkou a 2 lžícemi vody a 4 lžícemi anýzu 10 min. Pak nasypat na gázu a přiložit na krk 2 hod. Obklad má být příjemně teplý. Opakovat 1x za den, pokud jsou čepy na mandlích. Pokud bolí jedna mandle nebo oblouky patrové, připravit 1 kostku tvarohu (tučný) a 4-6 stroužků česneku. Tvaroh napřed nahřát aby byl příjemně teplý a pak vmíchat dobře rozetřený česnek. Zabalit do gázy, na to vatu a přiložit na 2 hod. na mandle. Připevnit obvazem nebo šátkem. Dětem do 2 let stačí 2 stroužky česneku. Opakovat denně do úlevy. Možno pít i čaj na bolesti v krku.
  • PŘI TEPLOTÁCH  zábaly hrudníku a krku do 1/2 l vařící vody hrstku čerstvé dubové kůry (nejdéle 1 měsíc staré), 1 hrstku přesličky, 1 hrstku třezalky, 1 hrstku černého bezu (větvičky) 1 hrstku pelyňku (sráží teploty). Dubovou kůru nekupovat v lékárně - nemá třísloviny. Při prostydnutí přihodit 1 hrst jeřabin (mohou být i plané, větvičky, listy, kuličky, lze použít cokoliv, 4 stroužky česneku, malou cibuli, 3 lžíce fenyklu - vše vařit 9 min. , přihodit hrstku heřmánku a vařit ještě 1 min. , scedit. Do toho namočit prostěradlo a přiložit křížové obklady přes hrudník až na ramena a zvlášť jeden obklad na krk. Přes to dát deku, aby nebyla zima. nechat v zábalu 10 min. znovu namočit a přiložit zase na 10 min. Podle možnosti opakovat hodinu až hodinu a půl. Je zkušenost že klesla teplota ze 40° na 37°. Při teplotách přes 38° dát též 1 acylpyrin. Bylinný odvar nevylévat, protože teploty mohou druhý den znovu vystoupit. Pak odvar přihřát a dávat znovu zábaly.
  • Při teplotě do 38°, není-li odpor ke koupání, udělat totéž na 5 l vařící vody, dát všeho hrst, vařit stejně, dát vše do vany scezené a dolít až po krk teplou vodou a koupat se 20 min. V případě nepříjemného pocitu koupel ukončit. Vodu z vany nevylít, možno ji znova použít, kdyby teplota stoupla, dolít teplou vodou. Jedna koupel vydrží většinou od rána do večera, druhý den se odvar ve vaně zakalí, koupel je místo zábalu.
  • ZÁŠKRTOVÁ ANGINA  1 litr vařící vody, spařit 3 lžíce pelyňky, nechat 5 minut stát, slít, asi 1 dcl odlít, použít jako čaj. Ze zbytku obklady 5 x 10 min. Při rozbrázděných mandlích denně kloktat do šálku vody buď 1 lžičku soli nebo 1 lžičku octa nebo 1 lžičku citronu.
  • NA BOLESTI TROJKLANNÉHO NERVU  nebo vůbec bolesti zubů i nervů potírat směsí 1/3 třezalky, 2/3 slivovice, nechat vylouhovat asi 4 dny pak natírat každou chvíli bolestivé místo
  • NA MODŘINY  syrová cibule obklad
  • NA POKAŽENÝ ŽALUDEK  1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce kmínu, 1/2 citronu (vařit i s kůrou - citron napřed omýt v octové vodě), vše do 1/2 l vařící vody, vařit 7 min. scedit a vše vypít - buď se dostaví zvracení, nebo přímo úleva. Dietu!
  • NA POPÁLENINU  na 1/2 l olivového oleje hrst třezalky (květu), po dnech přidat znovu hrst. Nechat asi 14 dní louhovat, scedit a používat k potírání.
 
 
 

VŠEOBECNÁ DOPORUČENÍ

  • Děti po používání penicilinu  - při výměně zubů (nové rostou od 5 do 10 let) do 3/4 l vody 5 hřebíčků, 1 lžička skořicového cukru, 2 bobkové?? listy, lžíce dubové kůry, špetka zázvoru, lžíce třezalky, ?? přesličky do vařící vody, 2 min. vařit, namáčet tampony (gázu) na dásně po 10 min. asi 7x. Ostatní vypít. Tento čaj asi 5 dní vařit a pít.
  • Děti po každém penicilinu a anitibiotikách  - pít dubová kůra, lžíce anýzu na 1/2 l vody, vařit 7 min. pít 14 dní.
  • Na vyplavování léků  - 1 lžíce dubové kůry na 1/2 l vody, 8 min vařit pít alespoň 1x týdně
  • Na zdárný vývoj zubů u dětí  - 2x týdně ovesné vločky v jakékoliv podobě
  • Kdo nemá krční mandle  - má v chřipkovém období pít místo čaje čaj z řepíku, 7 min. vařit, scedit, vypít
  • Na vyrovnání funkce ledvin  - čaj - lipové větvičky (ne květ), 1 lžíce na 1/2 l vody, 7 min vařit, pít 3 týdny. Pak natírat v místech, kde jsou ledviny slivovicí.
  • Na pleť i po holení  - 5 lžic kokošky - pastuší tobolky do 3/4 l vody vařit 8 min. , slít, nechat vychladnout a přidat 2 dl lihu nebo slivovice. Může se používat na spáleniny a některé ekzémy
  • Na zlepšení paměti  - 2 lžíce jasanových větviček, 1 lžíce šípkových větviček do 3/4 l vody, vařit asi 6 min. , scedit, pít po jídle asi 3 týdny Kůru možno oloupat
  • Na podzim  - na 5 l vařící vody 3 hrstě jeřabin (i planých, listí, větvě, kuličky), 10min. vařit scedit, 20 min koupat - vody po krk. Alespoň 5x. Získá se odolnost proti nastuzení na zimu. Lze z toho vařit i čaj - 1 lžíce na 1/2 l vody, 7 min. vařit.
  • Chlorovanou vodu  - nechat 3 min. vařit v hrnci bez pokličky, aby vyprchal chlor.
  • Při koupeli v chlorované vodě  - pít čaj z heřmánku: 1 lžičku heřmánku spařit ve 1/4 l vařící vody, 5 minut nechat stát, vypít. Heřmánek vytáhne chlór
  • Neumývat nádobí v Jaru  - je v něm síra, Když, tak koupat ruce v přesličce. Do 2 1/2 l vařící vody 3 lžíce přesličky (hrstka) 1 min. Vařit Ráno a večer koupel v jednom odvaru. Celkem 6x
  • Po slunění  natírat spáleniny octovou vodou (zředěný ocet)
  • Pozor na květiny v bytě  zvláště cizokrajné, způsobují dětské vyrážky
  • Všechno prádlo koupené nebo jednou prané v prášcích  namočit na 20 min do vany s tímto roztokem: na 5 l vařící vody hrst dubové kůry, přesličky třezalky, 1 sáček fenyklu, 5 stroužků česneku, vařit 10 min. , scedit do vany, dolít vodou. Možno použít i ke koupeli a pak teprve namočit prádlo na 20 min. Koupel těla také 20 min. Potom takto namočené prádlo prát v sodě a bílém pračkovém mýdle 1:1. Namáčet v sodě. Ne modré mýdlo. Uvedené pletí pro děti i dospělé.
  • Nenosit umělé textilie  - krimplen a další. V případě nošení koupel v odvaru: 5 stroužku česneku, 3 lžíce fenyklu vařit ve vodě 4 litry 10 min. Vlít do koupele a koupat 20 min.
  • Oděvy s anilinovou barvou  naložit do odvaru z dubové kůry (hrstka na 3 l vody), 8 min. vařit. Oděvy naložit do vlažného odvaru na 20 min. pak vymáchat ve vlažné vodě - jednou provždy.
  • Barevné oděvy  - pokud nosíme: odvar z dubové kůry, přesličky, třezalky vše po hrsti. Koupel 20 min. sebe občas.
  • Na prázdný žaludek nikdy nepít studený nápoj.   Ani vodu, Studený až po naplnění žaludku. Když zapomeneme, máme pak bolesti žaludku 2 dcl medu a 2 lžíce (křenu - není jisté) nastrouhat, vmíchat do medu a každý den lžičku sníst (žaludek se prokrví a začne normálně pracovat).
  • Ne banány  (dospělí ani děti) stoupá počet leukocytů
  • Ne pomeranče  (dospělí ani děti) stoupá počet leukocytů. Když tak udělat pomerančovou tinkturu z pomerančové kůry: 6 lžic kůry do 1/2 l slivovice. 6 dní nechat stát po lžičkách 3x denně před jídlem
  • Ne bramborový škrob  - Solamyl, nepoužívat. Místo toho Maizenu - kukuřičný škrob
  • Ne kompoty s peckami  - vybrat pecky a pak vařit. Pecky pouští kyanid. Z kyanidu jsou bolesti u srdce, ráno pocit únavy, nevyspání. Na to: do malého kastrolu trochu vody, jen co by se mandle potopily. Když se voda vaří, vhodit 7 mandlí, 10 min vařit zatřást, slít vodu scedit. Takto upravené mandle jíst denně asi 14-21 dní. Nevařit ani knedlíky s nevypeckovaným ovocem. A když tak 7 mandli atd. …
  • Ne konzervy  - chemizuje je plech
  • Nejíst mnoho salámů
  • Ne syrové mléko  - raději sušené. děti sunar, dospělí Letelo v krabičkách.
  • Ne sýry  - pouze olomoucké tvarůžky - děti i dospělí. Protože sýry se dělají chemickou cestou a síra v nich zůstává, má vztah k srdečnímu svalu. dělá mikroskopické dírky, až spojí v ruptury. Platí i pro těhotné (srdeční vady dětí. Jíst se mohou dánské, holandské a snad i švýcarské, vyrábějí se přirozeně. Francouzské ne, jsou chemizované)
  • Ne vývar z hovězích kostí a předního hovězího. Zadní ano, ale péci co nejdéle. Vývar dělat z vepřových kostí (žebra nebo pupku). Maso je chemizované (močovina siláž) - když maso, tak citron
  • Ne žvýkačky  - všechny druhy, děti i dospěl. Vzniká Hodginova choroba a zhoubný limfogranulom, což je choroba smrtelná.
  • Nepoužívat umělé a rostlinné tuky  - pouze máslo a sádlo
  • Nepoužívat hliníkové hrnce  - pouští hliník
  • Ovoce a zeleniny omývat  - na 1 litr 1 lžička soli a lžíce octa
  • Ovoce málo  - ne nahnilé, ne klepané (žádné vykrajování) plíseň proniká do celého plodu. Nikdy si nedávat ovocné dny - dráždění ledvin a tlustého střeva.
  • Pozor na barevné cukroví a Bon Pari  - hlavně děti. Umělé barvivo škodí. Kdo jí zelené saláty musí jíst hodně špenát a k tomu kopřivy. Jinak jsou velké ztráty kyseliny křemičité. Z toho pak křehké nervy, padání vlasů, volné břišní svaly, krvácení z nosu, úbytek krevních destiček. Proto nutno špenát připravovat zároveň z kopřiv, zvláště na jaře z mladých. Mladá celá lodyha z kopřivy se vypere pod horkou vodou, umele se na masovém strojku a vaří se zároveň se špenátem.
  • Poměr 1:1. Když není špenát, možno se v kopřivách koupat: 3-5 lodyh vařit v 5 l vody 10 min. , scedit, dolít vodou po krk. 20 min koupat.
  • Kdo se stravuje v závodních jídelnách  (kde používají hliník) musí pít čaj z přesličky 1x týdně. Připravovat na 12 l vody 1 lžíce přesličky. 7 min vařit, scedit. Nebo do 1/2 l vody 1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce třezalky, 1 lžíce jitrocele 7 min. vařit, scedit.
  • Žlučníkáři po mastném jídle  do 1/2 l vody 1 lžíce kořenu pampelišky, 1 lžíce fenyklu, 7 min. vařit, scedit

 

Ing. Petr Faltus  2.4.2003

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny