Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Nejnovější rada ve webu:

Zahrada a trávník

Jak odstranit slimáky ze zahrady (slupky z grepu)

Slupku z rozkrojeného grapefruitu položte na noc na zahradu. Přes noc se pod ní shromáždí slimáci, ktere můžete posléze zlikvidovat.

Co nepatří do kompostu

Na kompost nevyhazujte větší množství citrusových plodů. Jejich chemicky ošetřené slupky špatně tlí. Stejně tak na kompost nepatří zbytky rostlin a plodů napadených škůdci a plísněmi. Plevel vždy dávejte doprostřed kompostu, kde je nejvyšší teplota, která semínkům plevele zničí schopnost klíčení.

Jak založit kompost - postup, návod

Zem z kompostu je nejlepší zeminou pro květinové a zeleninové záhony. Pro založení kompostu vybírejte stinné místo. Na kompost patří všechny rostlinné odpadky z domu i ze zahrady: odřezky ze zeleniny, popel, listí a tráva. Vrstvy vždy proložte suchým klestím.

Číst dál: Jak založit kompost - postup, návod

Jak využít dřevěný popel z kamen, krbu (hnojivo na záhon)

Dřevěný popel z kamen nebo krbu nevyhazujte, ale rozsypte ho na záhony. Je to dobré hnojivo a mnohé rostliny navíc chrání před hmyzími škůdci a slimáky. Popel z uhlí se ke hnojení nehodí!

► Jak se zbavit krtonožky v zahradě - tipy, rady, zkušenosti (hlístice)

Vyskytne-li se vám na zahradě krtonožka, rostliny chřadnou a posléze odumírají. Mají nakousané nebo prokousané kořeny, postiženy mohou být i spodní části stonků. Škůdce se vyskytuje téměř u všech druhů zeleniny a najdeme ho i na jahodách. Dospělé krtonožky jsou velké asi 4-6 cm a mají žlutohnědou barvu. Hmyz žije v podzemních chodbičkách o průměru prstu a v noci vylézá na povrch.

Číst dál: ► Jak se zbavit krtonožky v zahradě - tipy, rady, zkušenosti (hlístice)

► Jak odstranit houby, podhoubí a plodnice z trávníku, trávy

Plodnice některých hub vytvářejí v trávníku nápadné kruhy. Přitom se jedná o tři různé jevy: věnec odumřelé trávy, prstenec tmavě zelené trávy s houbami nebo bez nich a prstenec tvořený pouze klobouky hub. Půda uvnitř kruhu je prorostlá podhoubím, které nepropouští vodu.

Číst dál: ► Jak odstranit houby, podhoubí a plodnice z trávníku, trávy

► Jak zabránit růstu plevele v trávníku - tipy, rady, zkušenosti

Trávník je plný plevele. Tráva je stále více a více vytlačována a naopak se rozrůstají smetanky, jetel, sedmikrásky a další nevítaní hosté. Velké množství plevele znamená, že podmínky pro růst trávníku přestávají být optimální. Nejprve vytrhejte plevel - na malých plochách ručně, nebo použijte speciální zařízení, pokud je areál příliš velký.

Číst dál: ► Jak zabránit růstu plevele v trávníku - tipy, rady, zkušenosti

► Jak odstranit mech z trávníku (kypření, vápno)

Mech v trávníku se vyskytuje především tam, kde je stálá vlhkost, stín a hutná půda. K jeho rozrůstání přispívá i nízká hodnota pH a nedostatek živin v půdě. Jestliže hodnota pH (stupeň kyselosti) poklesne pod 5,5, umírá nejen část mikroorganizmů v půdě, ale je to i překážkou růstu trav.

Číst dál: ► Jak odstranit mech z trávníku (kypření, vápno)

Jak využít vodu z brambor na zahradě (plevel)

Neslaná voda z brambor zahubí, kromě škodlivých zvířátek jako jsou mšice, i nežádoucí rostliny, tedy plevel, protože je bohatá na herbicidní toxiny. Plevel vodou důkladně postříkejte.

► Jak se zbavit mšic na rostlinách, květinách (cínie)

Oblíbená letnička cínie přitahuje hmyzí dravce  slunéčka sedmítečná, která likvidují mšice.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny