Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Praní, žehlení, sušení

Jak žehlit vyšívané oděvy - rady, tipy, postupy

S barevnými výšivkami zacházíme velmi šetrně. Je dobré přes ně při žehlení položit šátek namočený do octové vody (nesmí ovšem pouštět chloupky). Pak žehlíme tak dlouho, až jsou výšivka i šátek suché. Šátek šetří výšivku a octem současně oživíme barvy.

Jak odstranit otlačená místa na sametu - postup

Otlačená místa na sametu odstraňujeme následujícím postupem: na žehličku přivážeme navlhčený plátěný hadřík a pak s ní zlehka přejíždíme vytlačené místo.

Jak žehlit puky na kalhotách - rady, tipy

Puky na kalhotách déle vydrží, když nohavice obrátíme, navlhčíme, znovu obrátíme a žehlíme na lícové straně přes mokrou látku.

Jak zabránit vyblednutí barev povlečení (rubová strana)

Žehlíme-li povlaky z rubu, šetříme tím jejich barvy a je to praktické také proto, že při povlékání už je nemusíme obracet.

Jak zabránit vzniku lesklých míst na bavlněném oděvu při žehlení (rubová strana)

Nejlépe se vyžehlí bavlněné tkaniny, jsou-li ještě navlhlé. Žehlíme-li z rubu, zamezíme tvorbě lesklých míst.

Jak vyčistit špinavé límce košilí (natronová voda)

Límce se vždy nejrychleji špiní. Nechceme-li kvůli nim prát celou košili nebo halenku, můžeme zkusit límec vyčistit přetíráním horkou natronovou vodou. Pak opláchneme a vytřeme dosucha.

Jak prát škrobené prádlo, zbavit zbytků škrobu (máčení)

Škrobené prádlo namáčíme před dalším praním v teplé vodě. Tím je zbavíme zbytků starého škrobu. Jinak prádlo rychle žloutne a trhá se.

Jak zabránit srážení vlněných oděvů při praní (glycerin)

Aby se vlněné věci při praní nesrážely, přidáme do vody trochu glycerinu.

Jak vybělit zažloutlou vlnu (peroxid vodíku)

Bílá vlna často zežloutne. Namočíme ji krátce do roztoku peroxidu vodíku a pak důkladně vymácháme. Bude zase zářivě bílá.

Jak prát hedvábné prádlo (odvar z břečťanových listů, slaná octová voda)

Hedvábné prádlo bude jako nové, když je přepereme ve vlažném odvaru z břečťanových listů. Nakonec ještě musíme vyprat ve slané vodě s octem.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny