Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Stromy, keře, rostliny na zahradě

► Jak se zbavit kovaříka drátovce v bramborách (překrojený brambor)

Řádí-li u vás v zahradě drátovec, hlízy brambor jsou nakousané. Najdeme na nich 2-3 mm velké okrouhlé hluboké otvůrky, kterými do brambor často proniká hniloba. Škody způsobují 2-2,5 cm dlouhé hnědožluté drátkům podobné larvy kovaříků, tzv. drátovci. Žijí několik let v zemi a živí se převážně odumřelým rostlinným materiálem. Po přezimování a v suchém období se živí i čerstvými podzemními částmi rostlin.

Číst dál: ► Jak se zbavit kovaříka drátovce v bramborách (překrojený brambor)

► Jak se zbavit květopase jahodníkového v záhonu

Pokud se poupata jahodníku při kvetení zalamují, hnědnou a částečně opadávají na zem, napadl vaše sazenice květopas jahodníkový. Jsou to drobní tmaví brouci, kteří okusují květní stopky. Poupata zase požírá žlutavě bílá larva. Brouci, kteří se z ní vylíhnou, přezimují a na jaře začnou znovu klást vajíčka a okusovat stopky.

Číst dál: ► Jak se zbavit květopase jahodníkového v záhonu

► Jak se zbavit rzi na švéstkách, slivoních - tipy, rady, zkušenosti

V červnu se na listech objeví první žluté skvrny. Na spodní straně listů jsou viditelné hnědočerné tečky velikosti
špendlíkové hlavičky - ložiska výtrusů škodlivé houby, která způsobuje rzivost slivoní. Vítr je roznáší do okolí a dochází tak k infikování dalších listů. Choroba vrcholí v červenci/srpnu.

Číst dál: ► Jak se zbavit rzi na švéstkách, slivoních - tipy, rady, zkušenosti

►Jak se zbavit vrtule třešňové na třešni - tipy, rady, zkušenosti (tabulky s lepem)

Pokud vaši třešeň napadla vrtule třešňová, na ovoci u stopky se objevuje hnědé, propadlé a měkké místo. Pecka se uvnitř třešně volně pohybuje. Napadené ovoce vyžírá bílá larva. Škůdcem jsou mouchy, vrtule třešňové, které do teprve se zbarvujících plodů ukládají vajíčka, ze kterých se larvy líhnou.

Číst dál: ►Jak se zbavit vrtule třešňové na třešni - tipy, rady, zkušenosti (tabulky s lepem)

► Jak zabránit praskání kůry ovocných stromů (vápenný nátěr)

Kůra stromů praská a trhá se. Trhliny vznikají koncem zimy napínáním způsobeným rozdílnými teplotami ve dne a v noci nebo rozdílem teploty mezi severní a jižní stranou kmene. Jako prevence se osvědčil vápenný nátěr kmenů provedený koncem podzimu.

Číst dál: ► Jak zabránit praskání kůry ovocných stromů (vápenný nátěr)

► Jak se zbavit píďalek a zastavit jejich množení v zahradě (lepové pásy)

Již na výhonech můžeme pozorovat nazelenalé hltavé housenky, které se pohybují v typické poloze kočičího hřbetu. Většinou se vyskytují ve velkém počtu. Jedná se o píďalku podzimní. Housenky ožírají pupeny, později vykusují okénka v listech a květech, a dokonce i miskovité otvory do plodů.

Číst dál: ► Jak se zbavit píďalek a zastavit jejich množení v zahradě (lepové pásy)

► Jak se zbavit přemnožých slimáků pomocí Vanishe

Objeví-li se nám v zahradě slimáci, na všech částech rostliny najdeme stopy po okusování, zejména za vlhkého a chladného počasí. Ohrožena jsou zejména nová poupata, která bývají často ohryzána "na kost". Na rostlinách i okolní půdě jsou viditelné typické slizké stopy.

Číst dál: ► Jak se zbavit přemnožých slimáků pomocí Vanishe

► Jak se zbavit rzi hrušňové na jalovci - tipy, rady, zkušenosti

Na jaře se na výhoncích jalovce objeví vřetenovité až růžkovité oranžové výrůstky, které se za vlhka změní v rezavě hnědou rosolovitou hmotu. Houba potřebuje ke svému dalšímu životu druhou hostitelskou rostlinu (hrušeň), na které se potom projeví specifickým způsobem.

Číst dál: ► Jak se zbavit rzi hrušňové na jalovci - tipy, rady, zkušenosti

► Jak zachránit rostliny posypané posypovou solí

U silnic, náměstí nebo domovních vchodů začínají listy postižených rostlin usychat od okrajů vlivem použití posypových solí v zimě. Je-li koncentrace soli v půdě vysoká, začnou listy předčasně opadávat. Jehličnaté stromy reagují hnědnutím jehličí, především u dolních větví.

Číst dál: ► Jak zachránit rostliny posypané posypovou solí

► Jak se zbavit mšic, jak odstranit mšice z rostlin na zahradě

Na špičkách výhonků a na spodní straně mladých listů a poupat se objevují 0,5-2 mm dlouhé zelené, černé nebo načervenalé mšice, které z rostliny vysávají mízu. Listy a výhonky se kroutí a žloutnou. Medovicové výměšky mšic lákají mravence. Na medovici se usazuje zvláštní houba zvaná čerň.

Číst dál: ► Jak se zbavit mšic, jak odstranit mšice z rostlin na zahradě

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny