Jsme na Facebooku. Pokud chcete dostávat info o nových zlepšovácích, klikněte zde.

Byliny, čaje, nápoje, odvary, tinktury

Co udělat, aby se zázvor v čaji lépe vylouhoval (mikrovlnka)

Vaříte si rádi zázvorový čaj? Když zalijete strouhaný zázvor horkou vodou, můžete nechat čaj ještě projít varem v mikrovlnce, aby se zázvor lépe vylouhoval. Ale ne příliš dlouho, aby se nezničily esenciální oleje. Stačí půl minuty až minutu. Med dodejte až pak.

► Bylinný čaj na trávení, posílení jater, žlučníku, proti cestovní zácpě - příprava

Čaj ze saturejky na podporu trávení, na posílení funkce jater a žlučníku, při cestovní zácpě: 1 lžičku natě i s kořeny (nebo jenom nať nebo jen kořen) přelijeme šálkem vroucí vody do nádoby z varného skla a necháme na plotně  mírně ohřívat těsně pod bodem varu 20 minut a pak scedíme.

Číst dál: ► Bylinný čaj na trávení, posílení jater, žlučníku, proti cestovní zácpě - příprava

► Bylinný odvar na cukrovku, močové kameny, revma, urikémii (kyselina močová v krvi) - příprava

Dlouho vařený odvar z fazolových lusků při cukrovce, močových kamenech, revmatismu a urikémii (kyselina močová v krevním séru) : 20-25 g sušených lusků fazolí vaříme v 1,5 litru vody 2 až 2,5 hodiny mírným varem. Pak přecedíme a doplníme vodou na 750 ml, které popíjíme ve více dávkách přes den.

Číst dál: ► Bylinný odvar na cukrovku, močové kameny, revma, urikémii (kyselina močová v krvi) - příprava

► Čaj proti nadýmání, křečím, kašli, migréně, na uklidnění

Čaj z majoránky proti nadýmání, křečím, kašli, při migréně a pro uklidnění: 2 lžičky drcené sušené majoránky přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme 15 minut. Pijeme teplé 1 šálek denně, tento čaj mohou pít i malé děti. Kombinovat se dá s kmínem, fenyklem, anýzem a badyánem.

► Bylinný čaj na nachlazení, proti pocení, snížení tvorby mateřského mléka - složení, příprava

Čaj z šalvěje k pití, kloktání i k obkladům při nachlazení, proti pocení a pro snížení tvorby mateřského mléka: 2-3 lžičky sušených listů šalvěje zalijeme hrnkem vroucí vody a louhujeme 15 minut. Po vychladnutí přidáme 1 lžičku šalvějové tinktury. Pijeme vlažné 1-2 šálky denně, ne však v těhotenství ani dlouhodobě, nejdéle 3 dny. Proti pocení užíváme čaj ze šalvěje po lžících každé 2 hodiny.

► Bylinný čaj na trávení, nadýmání, únavu, vyčerpanost, nízký tlak, žlučník (rozmarýn, rozmarýna)

Čaj z rozmarýny při špatném trávení, nadýmání, únavě, vyčerpanosti, nízkém tlaku a nemocech žlučníku: 1 lžičku pokrájených čerstvých nebo sušených lístků rostliny rozmarýna zalijeme 1 šálkem vroucí vody a louhujeme 10 minut. Pijeme maximálně 2 šálky denně při potížích, ne však dlouhodobě. Nesmí se používat v těhotenství, při kojení, při epilepsii a vysokém krevním tlaku.

Číst dál: ► Bylinný čaj na trávení, nadýmání, únavu, vyčerpanost, nízký tlak, žlučník (rozmarýn, rozmarýna)

► Bylinný čaj na zlepšení trávení, funkci jater (slunečnice)

Čaj z květů slunečnice pro zlepšení trávení a jaterní činnosti: 1 lžíci čerstvých či sušených okvětních lístků přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme teplé max. 3 šálky denně. Pro lepší trávení lze kombinovat s mátou peprnou, třezalkou, kopřivou, zeměžlučí a kořenem anděliky či puškvorce.

Číst dál: ► Bylinný čaj na zlepšení trávení, funkci jater (slunečnice)

► Bylinný čaj na cukrovku, chudokrevnost, poruchu menstruace, zažívání, kloktadlo na afty, bolest v krku, angínu - příprava (ořešák)

Čaj z listů nebo oplodí ořešáku k pití při cukrovce, chudokrevnosti, poruchách menstruace a zažívání, na kloktání při zánětech ústní dutiny, aftech, bolestech krku a angíně: 3 lžičky sušených či čerstvých pokrájených listů přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme 15 minut. Scedíme a popíjíme max. 2 šálky denně nebo vychladlým nálevem kloktáme.

► Přírodní nápoj na únavu, bolest svalů, kloubů, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a ledvin, obezitu, ochlazení organismu (jablečný ocet)

Léčivý nápoj při únavě, proti bolestem svalů a kloubů, vysokém krevním tlaku, srdečních a ledvinových potížích, při obezitě a pro ochlazení v horkém počasí: 2 čajové lžičky pravého jablečného octa smícháme s 1 lžičkou medu ve sklenici pramenité vody a vypijeme. Jak vyrobit domácí jablečný ocet je zde.

► Čaj pro těhotné ženy pro zahřátí

Zimní zahřívací čaj  těhotné ženy: 1 čerstvé pokrájené jablko i s jadřincem + kousek skořice + 3 hřebíčky, vaříme 7 minut a scedíme. Místo jablka můžeme použít jablečný džus zředěný 1:1 vodou.

Další rady v kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty online.cz Moje starosti.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny